Campionatul National de Senioare 2005

Senioare 2005
Elena Moldovanu

De departe acest concurs a fost cel mai slab campionat national din ultimii 25 de ani, sau cel putin de cand am inceput eu sa vad concursuri, din anul 1981, pentru ca niciodata nu s-a intamplat sa fie o participare asa de slaba si la o categorie de seniori sa nu se prezinte sportivi suficienti ca sa aiba loc preliminarii. Dupa scaderea continua a interesului pentru culturismul competitional, acest campionat a marcat clar prabusirea si nu sunt semne ca se mai poate reveni.
La organizarea concursului au fost cateva probleme, dar cea mai mare lipsa a fost lumina foarte proasta de pe scena, astfel ca munca concurentilor a fost practic anulata aceasta fiind foarte slaba si prost pozitionata.
Absolut toata lumea a fost nemultumita de faptul ca finala a fost fixata duminica la ora 16, concursul terminandu-se dupa ora 21, multi fiind obligati sa mai stea inca o noapte in Bistrita.
La fitness feminin s-a trecut la noile categorii dupa sistemul european. La 164 cm au fost 4 participante, doar 3 dintre ele au evoluat in finala. A castigat Alina Banu, locul secund fiind ocupat de Mihaela Ionescu. La +164 cm s-au inscris 5 concurente, toate s-au calificat pentru finala de duminica. A castigat sportiva de la Farul C-ta, Ana Maria Zvanca.
Intre cele 8 sportive care s-au inscris la bodyfitness s-a dat o lupta stransa. Medalia de argint a revenit Florinei Cernat, campioana de anul trecut de la fitness 167 cm. Titlul a fost castigat de brasoveanca Elena Moldoveanu care s-a prezentat foarte bine definita.